To sidebar

Tag - web service

Entries feed Comments feed

Sunday, May 2 2021

Czym jest AWS, jego historia, podstawowe funkcje

online-shopping-4532460_640.jpg, May 2021

Wszystko co jest istotne by wiedzieć o amazon web services

Z pewnością nieraz słyszałeś o stronie Amazon i jej usłusze AWS. O ile sama nazwa wydaje się być popularna, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że teraz jest to jedna z najlepszych firm, która zajmuje się nie tylko sprzedażą książek oraz innych tego typu przedmiotów, ale przede jest dostawcą chmury obliczeniowej. Co ciekawe, pomysłodawca Amazon, obecnie jest nazywany jako jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a jego była żonapartnerka po rozwodzie z nim otrzymała taką sumę pieniędzygotówki, że sama jest na liście najbogatszych kobiet. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tym artykułem lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do dalszej lektury. 

Historia powstania Amazon?

Po krótkim opisie, łatwo można się domyślić, że pomysłodawcą Amazona był naturalnie Jeff Bezos. Zanim rozpoczął pracę nad własnym biznesem, pracował jako wiceprezes w jednej z firm na Wall Street. W 1994 roku, zrezygnował z tej pracyi postanowił otworzyć księgarnie internetową. Księgarnia uzyskała nazwę Amazon, a inspiracją dla Bezowa była sama Amazonka, czyli najdłuższa rzeka na świecie. Niektórzy mówią, że Jeff chciał, by jego firma stała się największym biznesem tego typu i właśnie dlategonadał jej tak wyszukanąnazwę, jednak są to niepotwierdzone informacje.

Cały fenomen biznesu Jeffa Bezosa polegał przede wszystkim na tym, że jego księgarnia internetowa oferowała dużo więcej pozycji. Konsumenci mogli zamówić dowolną książkę, nawet w bardzo dużym nakładzie, ponieważ była to księgarnia online i nie ograniczały jej miejsce. Jak się szybko okazało, pomysł Bezosa był perfekcyjny, a teraz Amazon jest jedną z największych biznesów, która oferuje nie tylko sprzedaż książek, ale również innych przedmiotów, a także różnego rodzaju usługi, w tym Amazon Web Services.  

Co to jest AWS?

AWS czyli skrót od Amazon Web Services to nic innego jak Chmura obliczeniowa. W dużym przybliżeniu jest to system, który miał pomóc Amazonowi podczas bardzo dużego natłoku klientów. Jak wiadomo, Amazon dośćszybko zyskał na popularności, a jego oprogramowanie nie nadążało za tak dużą ilością zamówień.Wtrakcie tworzenia strony nikt nie brał pod uwagę tego, że wkrótce może się ona aż tak rozrosnąć. Zespół programistów postanowił znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu strona zostanie uporządkowana. Właśnie wtedy wpadli na rozwiązanie stworzenia jednej strony, która bazowałaby na tym, że każdy miałby dostęp do tego co zrobił inny użytkownik. Pomysł okazał się być na tyle dobry, że cloud (chmurę) postanowiono udostępnićtakże innym użytkownikom. Właśnie w ten sposób w 2006 roku powstał Amazon Web Services. 

zalety z używania AWS?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że choć nadanąchwilę dla wielu ludzi korzystaniez clouda wydaje się być niemal oczywiste to w 2006 roku, była to pierwsza tego typu inicjatywa. Użytkownicy mogli uzyskać dostęp do klastra komputerowego sterowanego z poziomu przeglądarki. Dostęp był naturalmnienieograniczony (co oznacza, że można było z niego korzystać 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez 365 dni w roku). Największymplusem tej opcji było oczywiście to, że koszta była pobierana wyłącznie za wykorzystane zasoby. 

co wiemy o s3 oraz ec2

O ile o samym AWS większość osób mogło kiedyś usłyszeć , tak o wyżej wymienionych s3 i ec2 może być trudno. Postaramy się szybko wytłumaczyć Ci o co chodzi z tym niespotykanym nazewnictwem. Otóż Amazon S3 czyli Amazon Simple Storage Service to system, który zezwala na przechowywanie cloudzie. Korzystającz clouda możesz mieć dostęp do swoich informacji z wybranego miejsca na ziemi. Co interesujące, rozmiar plików może wynosić nawet od 1 b do nawet 5 terabajtów. Jeśli chodzi jednak o Amazon EC2  (Amazon Elastic Compute Cloud) to jest to system, który jest odpowiedzialny za moc obliczeniową w chmurze. Teraz, gdy już znasz podstawowe zastosowanie programów, możemy przejść do tego czym jest AWS lambda. AWS lambda to strona która powstała w 2014 roku i ma na celu ułatwienie zarządzania nowoczesnymi aplikacjami dostępnymi na wszystkich urządzeniach. 

nextgeneration.swidnica.pl